Są zmiany, ale gramy Grand Prix Komeda!

Muzyka filmowa zagra główną rolę na tegorocznym Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas krótszego niż planowano, bo dwudniowego wydarzenia zostanie między innymi rozstrzygnięty konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym oraz wybrzmią kompozycje patrona festiwalu w wyśmienitym wykonaniu.  

To już kolejne podejście do tegorocznego Grand Prix Komeda. Sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie pozostaje bez wpływu na wydarzenia kulturalne, a więc także i na ostrowski festiwal. 9. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy miał się odbyć w zwyczajowym, czerwcowym terminie. Filmy konkursowe zostały wyłonione, pierwsi goście i jurorzy zaproszeni, dopracowywane były szczegóły programu… Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa festiwal został przełożony na ostatni weekend listopada. I tego terminu organizatorzy – Ostrowskie Centrum Kultury i szefostwo festiwalu – zamierzają się trzymać; podkreślają jednak, że na bieżąco śledzą informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i organizacji imprez kulturalnych, toteż plany mogą jeszcze ulec zmianie. Już teraz, ze względu na eskalację przykrych wydarzeń epidemiologicznych, festiwal Grand Prix Komeda zamiast planowanych trzech dni, o których informowano na początku października, będzie trwać dwa – 27 i 28 listopada.

Niegasnąca i determinująca postawa zrealizowania festiwalu w nas trwa. Wiadomo, atmosfera festiwalowa dała się już nie raz, nie dwa odczuć i poznać  – jest cudowna, przyjazna, bliska każdemu, po prostu wyjątkowa. Niemniej w obecnej rzeczywistości trudno przejść obojętnie wobec konieczności zadbania o bezpieczeństwo – zarówno zaproszonych artystów, gości, jak i wiernych widzów i fanów festiwalu. Mając na uwadze zdrowie i dobro festiwalowych uczestników uwzględniamy obecne wytyczne, tj. obostrzenia przeprowadzania czerwonej strefie imprez kulturalnych z udziałem maksymalnie 25 procent publiczności – podkreśla dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury i szefowa festiwalu Maria Szeląg.

 

Zmiany terminu, zmiany programu 

Krótszy termin festiwalu oraz konieczność zorganizowania wydarzenia dla mniejszej liczby osób wymusiły na organizatorach niełatwą decyzję o zmianach w programie.

Wielkie zamiary zderzają się z marną rzeczywistością. Musimy być realistami, ale chcemy ocalić to, co tylko możliwe. Na pewno odbędzie się konkurs, mamy znakomite jury, wierzę również, że uda się przeprowadzić spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską i wręczyć nagrodę za całokształt twórczości dla Jana Kantego Pawluśkiewicza. Niestety, każdy kolejny dzień jest zaskoczeniem – często przykrym, więc i tym razem nie możemy niczego Państwu obiecać na sto procent – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.  

Publiczność nadal będzie miała szansę zobaczyć filmy, które zakwalifikowały się do konkursu. A są to: „Eastern” – reż. Piotr Adamski, muz. Hubert Zemler, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – reż. Maciej Pieprzyca, muz. Leszek Możdżer, „Interior” – reż. Marek Lechki, muz. Jan Sanejko, „Sala samobójców. Hejter” – reż. Jan Komasa, muz. Michał Jacaszek, „Supernova” – reż. Bartosz Kruhlik, muz. Endy Yden (Andrzej Strzemżalski) „Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Mary Komasa, Antoni Komasa Łazarkiewicz i „W lesie dziś nie zaśnie nikt” – reż.: Bartosz M. Kowalski, muz. Radzimir Dębski – Jimek. Wszystkie konkursowe filmy, w których oceniana jest muzyka, zostaną wyświetlone w kinie Komeda w tygodniu poprzedzającym festiwal.

– Propozycje konkursowe oceniać będzie wspaniałe jury w składzie: Tomasz Lach – przewodniczący jury, reżyserka Jagoda Szelc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, kompozytor i wokalista Ralph Kaminski, kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk, oraz nasz przyjaciel, kompozytor – Jan Kanty Pawluśkiewicz – mówi Łukasz Maciejewski.

Werdykt jurorów poznamy 28 listopada podczas gali kończącej festiwal. Po ogłoszeniu laureata, odbędzie się wyśmienity koncert. Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury zagra Marcin Wasilewski Trio z wyjątkowym, Komedowym koncertem.

Organizatorem Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim jest Ostrowskie Centrum Kultury, w którego przestrzeni mają miejsce festiwalowe wydarzenia.

 

Muzyczno-filmowy festiwal

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy to wyjątkowy festiwal. Odbywa się od 2012 roku w Ostrowie Wielkopolskim, mieście związanym z Krzysztofem Komedą. To właśnie w Ostrowie młody Krzysztof Trzciński stawiał swoje pierwsze jazzowe kroki. Toteż każda edycja festiwalu ma dwie główne role: film i muzykę. Każdorazowo wydarzenie obfituje w spotkania z twórcami polskiego kina: reżyserami, aktorami, krytykami, odbywają się projekcje filmowe, także w plenerze, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, gry miejskie. Na ostrowskim festiwalu filmów także się słucha, bowiem rozstrzygany jest podczas niego konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

Festiwal premiuje muzykę filmową także w inny sposób. Od dwóch lat przyznawana jest podczas niego Nagroda za Całokształt Twórczości, a jej laureatami są wybitni polscy kompozytorzy. W 2018 roku nagrodę odebrał Zygmunt Konieczny, a w 2019 – Jan A.P. Kaczmarek. Podczas festiwalu rozbrzmiewa również muzyka. Odbywają się tutaj wyjątkowe recitale, piosenka aktorska, muzyczne inspiracje kinem, nie brakuje kompozycji patrona festiwalu – Krzysztofa Komedy. To jego twórczość, muzyka stworzona na rzecz filmu, niejednokrotnie była interpretowana podczas festiwalu przez wybitnych twórców, by wymienić choćby Nigela Kennedy`ego, Wojtka Mazolewskiego, Leszka Możdżera, Włodka Pawlika czy Michała Urbaniaka.