SPOTKANIA

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA, ŁUKASZ MACIEJEWSKI – rozmowa i promocja książki ,,AKTORKI. ODKRYCIA”

27.11, godz. 19.30, online

Bohaterką rozmowy w Ostrowskim Centrum Kultury będzie Małgorzata Kożuchowska, aktorka uwielbiana za role telewizyjne i kinowe, szanowana za wybitne kreacje teatralne. Małgorzata Kożuchowska odpowie na pytania Łukasza Maciejewskiego, dyrektora artystycznego festiwalu Grand Prix Komeda i krytyka filmowego i teatralnego, autora książek – m.in. „Aktorki. Odkrycia”, której jest jedną z bohaterek.

 

MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA

Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1994). Od 2005 roku w zespole Teatru Narodowego W latach 1994-2005 aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Współpracowała z teatrami  warszawskimi: na Woli, Komedia, IMKA, a także z: Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Laureatka nagrody Akademii Teatralnej w Warszawie dla absolwentki, która w pięć lat po jej ukończeniu osiągnęła najlepsze wyniki w zawodzie (1999). Wyróżniona Super Jantarem za najlepszy debiut aktorski ostatniego dziesięciolecia – za rolę Ewy Szańskiej w filmie „Kiler” Juliusza Machulskiego na 27. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2008). Laureatka Kryształowego Dzika, nagrody za twórczą współpracę aktora z reżyserem na 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy (2013). Otrzymałagłówną nagrodę za rolę Żony w przedstawieniu Teatru Telewizji „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2016). Dwukrotna laureatka Telekamery dla najlepszej aktorki (2004, 2005), laureatka Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki (2004), wyróżniona tytułem „Najlepsza polska aktorka” w plebiscycie czytelników „Super Expressu” (2005).

Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

 

ŁUKASZ MACIEJEWSKI – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) oraz Federacji Krytyków Filmowych (Fipresci). Dyrektor artystyczny 8. Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim, dyrektor programowy festiwalu ,,Kino na Granicy” w Cieszynie. Wykładowca, juror, moderator, organizator kilkuset festiwali filmowych, laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich.

 

O KSIĄŻCE „AKTORKI. ODKRYCIA”: Szczere rozmowy Łukasza Maciejewskiego z najważniejszymi polskimi aktorkami, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach. Bohaterki autora książki zdradzają kulisy swojej kariery, dzielą się wspomnieniami, szczerze opowiadają o wzlotach i upadkach.