Online! Tak gramy Grand Prix Komeda

Po raz pierwszy w takiej wersji, po raz pierwszy w takich okolicznościach Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się, ale w wersji online. W ostatni weekend listopada festiwalowa publiczność pozna laureata konkursu na najciekawszą muzykę w polskim filmie fabularnym, usłyszy muzykę Marcin Wasilewski Trio, będzie też miała szansę uczestniczyć w sieci w spotkaniu z Małgorzatą Kożuchowską.

Festiwal się odbędzie, gruntowna zmiana dotyczy jednak formy festiwalu i to ona determinuje zmiany w programie. Nie będzie spotkań na żywo z publicznością, nie będzie projekcji w kinie Komeda. Całość festiwalu będzie mieć miejsce w sieci.

– Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w takiej właśnie formule. Sami jesteśmy ciekawi, jak zostanie przyjęty. W związku z czerwoną strefą, wydarzenia festiwalowe i tak planowaliśmy z udziałem maksymalnie 25 procent publiczności. Teraz, przenosimy nasze działania do sieci, mamy szansę dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych, na co zresztą liczymy – wyjaśnia szefowa festiwalu Maria Szeląg.

Na co zatem może liczyć ostatecznie festiwalowa publiczność? Na spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską, które będzie transmitowane online. Rozmowę z tą doskonale znaną aktorką filmową i teatralną poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski, autor książki  „Aktorki. Odkrycia”, której bohaterką jest właśnie między innymi Małgorzata Kożuchowska.

Wielkie zamiary zderzają się z marną rzeczywistością. Musimy być realistami, ale chcemy ocalić to, co tylko możliwe. Na pewno odbędzie się konkurs Grand Prix Komeda na najciekawszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Mamy znakomite jury w składzie: Tomasz Lach – przewodniczący jury, reżyserka Jagoda Szelc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, kompozytor i wokalista Ralph Kaminski, kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk, oraz nasz przyjaciel, kompozytor – Jan Kanty Pawluśkiewiczmówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

Jurorzy będą pracowali zdalnie, a ich ocenie będzie podlegać muzyka do siedmiu filmów, zakwalifikowanych do konkursu Grand Prix Komeda. Obecnie, ze względu na zmiany spowodowane epidemią koronawirusa, publiczność będzie mogła zobaczyć konkursowe obrazy na wybranych platformach.

Werdykt jurorów zostanie przedstawiony publiczności online 28 listopada, w dniu, w którym miała mieć miejsce festiwalowa gala. Tego samego dnia w sieci będzie można zobaczyć koncert wybitnej polskiej formacji jazzowej – Marcin Wasilewski Trio.

 Inaczej nie musi wcale oznaczać gorzej. Uznaliśmy, że największym błędem byłoby w tak trudnym momencie zarówno dla Ostrowa Wielkopolskiego, jak i dla kraju, rezygnować z tego, co przynosi ukojenie, pozwala przetrwać, prowokuje do wzruszeń: rezygnować ze sztuki. „Grand Prix Komeda” jest już rozpoznawalną w Polsce marką, chlubą Ostrowa, żadna, nawet najgorsza okoliczność, nie może nam tego święta odebrać – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.