Grand Prix Komeda jesienią

Nie odwołujemy, a przekładamy na jesień – taka jest decyzja organizatorów festiwalu filmowego Grand Prix Komeda. To nie jedyna zmiana. 9. edycja wydarzenia, które odbywa się w Ostrowie Wielkopolskim, będzie też krótsza. Mimo to jednak zostanie rozstrzygnięty konkurs Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

Czerwiec w Ostrowie Wielkopolskim upływa już od kilku lat pod znakiem kina. A to za sprawą organizowanego w tym mieście Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. To wtedy odbywają się liczne projekcje, mają miejsce spotkania z gośćmi – twórcami kina, warsztaty, promocje książek oraz koncerty. Nie inaczej miało być w tym roku. Wydarzenie zostało zaplanowane na dni od 31 maja do 6 czerwca.

– Czas tak bardzo przyspieszył, a wraz z nim nasza świadomość, że sytuacja sprzed trzech raptem tygodni, wydaje się sytuacją z zupełnie innego świata. Zajmie nam wiele czasu, zanim to zrozumiemy, zanim się przystosujemy. Tymczasem z ogromnym żalem musimy przełożyć Grand Prix Komeda. Wszystko mieliśmy zaplanowane, wymyślone, opracowane. Cieszyłem się na rozmowy, dyskusje, na wspólny czas. Nie uda się. Pokonała nas rzeczywistość. Bardzo żałuję – mówi dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski.

W marcu organizatorzy – Ostrowskie Centrum Kultury oraz dyrektor artystyczny festiwalu – podjęli decyzję, że ze względu na obecną sytuację w kraju festiwal nie odbędzie się w wyznaczonym wcześniej terminie.

– Nowy termin festiwalu jest dla nas zaskoczeniem. Jednak pozostaje świadomość, że nie tylko nas ta sytuacja dotyczy. Wszystko podyktowane zostało przez rzeczywistość i pandemiczne okoliczności – mówi dyrektor festiwalu i Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg. – Niemniej nie gasną wcale chęci i intencje, by znów zabrzmiały nuty znajomo brzmiące w tle – Rosemary’s Baby w kompozycji patrona Festiwalu. Ponadto niełatwo odnaleźć pewność w organizacyjnych zapędach na najbliższych kartach kalendarza. Dlatego postanowiliśmy spotkać się z Państwem w nieco odleglejszym terminie, 26-28 listopada. Każdorazowo festiwal jest czasem niepowtarzalnej atmosfery, wspaniałych gości, ciekawych wydarzeń. Prosimy zarezerwować sobie listopadowy czas. Jesień ma swoje barwy, całą feerię, która doda jeszcze większych kolorów skondensowanej formie filmowego święta w Ostrowie Wielkopolskim. Oczywiście, będziecie mogli być znów świadkami wręczenia najważniejszych nagród festiwalu: GRAND PRIX KOMEDA oraz nagrody za całokształt twórczości – dodaje Maria Szeląg.

Dotychczas festiwal trwał od sześciu do ośmiu dni. Tegoroczna jesienna, wyjątkowa edycja, będzie krótsza. Czy szczuplejszy o przynajmniej trzy dni festiwal będzie oznaczał skromniejszy program?

To będzie skromna, symboliczna edycja. Skupimy się na wydarzeniach muzycznych, jury będzie obradowało zdalnie, ze swoich domów. Przyznamy również nagrodę za całokształt dokonań. Pierwsze szczegóły ujawnimy po wakacjach – mówi Łukasz Maciejewski.

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbywa się w Ostrowie Wielkopolskim od 2012 roku. Celem wydarzenia jest promocja polskiego kina i muzyki filmowej. Podczas festiwalu są przyznawane nagrody: za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym – Grand Prix Komeda oraz za Całokształt Twórczości. Organizatorami wydarzenia są: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury – Samorządowa Instytucja Kultury.